Wykorzystując zapas przepustowości w ciągu technologicznym oczyszczania ścieków, Spółka prowadzi procesy unieszkodliwiania i odzysku płynnych i wodorozcieńczalnych odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne przy zastosowaniu tych samych urządzeń i procesów, które są wykorzystywane w procesie oczyszczania ścieków.
Ilość przyjmowanych odpadów jest ściśle uwarunkowana aktualną wolną mocą przerobową, tempem procesów technologicznych zachodzących w oczyszczalni i ściśle uzależniona od dochowania parametrów dopuszczalnych w oczyszczonych ściekach odprowadzanych do odbiornika, określonych w decyzji pozwolenie wodno-prawne.
Odpady dowożone poddawane są analizie chemicznej i w zależności od rodzaju zanieczyszczenia przechodzą proces wstępnej obróbki lub są bezpośrednio dozowane do procesu na etapie wstępnego tj. mechanicznego i chemicznego oczyszczania ścieków, a następnie oczyszczane są biologicznie metodą osadu czynnego z podwyższonym usuwaniem biogenów. Odpady pochodzenia spożywczego wprowadzane są do komór fermentacyjnych gdzie wraz z wydzielonymi osadami ściekowymi przechodzą proces fermentacji metanowej. Proces ostatecznego unieszkodliwiania odpadów płynnych zawierających specyficzne zanieczyszczenia takie jak cyjanki, siarczki i chrom poprzedzony jest obróbką chemiczną pozwalającą na ich bezpieczne wprowadzenie do procesu oczyszczania.
Działalność związaną z gospodarką odpadami Spółka prowadzi w oparciu o decyzje Marszałka Województwa Małopolskiego na wytwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i zbieranie odpadów, które są dostępne w zakładce Do Pobrania.