Pierwsze spotkanie Zespołu Roboczego

Pierwsze spotkanie Zespołu Roboczego

I spotkanie Zespołu Roboczego ds. likwidacji uciążliwości zapachowych na terenie os. Monowice, os. Dwory-Kruki i Włosienicy

21 listopada w siedzibie Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu (MPOŚ) odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Roboczego, którego prace mają pomóc w likwidacji uciążliwości zapachowych na terenie kilku dzielnic Oświęcimia.  Autorem inicjatywy powołania zespołu jest prezes MPOŚ, natomiast w jego skład weszli przedstawiciele: Stowarzyszenia STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim,  Urzędu Miasta Oświęcim, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, Sołectwa Włosienicy, Rady Miasta Oświęcim, Rady Os. Monowice, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu i Synthos S.A.

Spotkanie zainaugurował prezes MPOŚ wyjaśniając ideę powołania Zespołu. Następnie zaproponował, aby rolę przewodniczącego objęła Dorota Niedziela, posłanka ziemi oświęcimskiej, była wiceminister środowiska. Zgłoszona kandydatura zyskała poparcie wszystkich członków zespołu. Następnie punktem spotkania był regulamin pracy. W tym przypadku pojawiły się różnice zdań, jednak po kilkunastominutowej polemice udało się sformułować akceptowalne dla wszystkich dyskutantów korekty pierwotnej propozycji.

Zasadnicza część spotkania poświęcona została na sformułowanie możliwie najbardziej rozległej diagnozy sytuacji i propozycji rozwiązań. Uczestnicy zgodzili się co do tego, że brakuje obecnie kompleksowego zdefiniowania problemu oraz identyfikacji wszelkich możliwych źródeł uciążliwości zapachowych. W tym celu Zespół podjął decyzję o zaproszeniu niezależnego eksperta, który pomoże naukowo zidentyfikować problem i precyzyjnie określić jego źródła. Starosta Zbigniew Strzec zaproponował w tej roli dr hab. inż. Izabelę Sówkę, prof. nadzw. z Politechniki Wrocławskiej, z którą – przy wsparciu Urzędu Miasta Oświęcim i Wójta Gminy Oświęcim – nawiązał współpracę już wcześniej. Podjęto decyzję, że prof. Sówka, po wstępnym rozpoznaniu sytuacji przedstawi swoją metodologię badawczą na kolejnym spotkaniu Zespołu Roboczego.

Pozostałe ustalenia i decyzje, które zapadły w trakcie spotkania:

  • Kolejne spotkanie Zespołu Roboczego powinno odbyć się 8-9 grudnia (podczas wizyty prof. Sówki).
  • Przeanalizowana zostanie działalność Składowiska Odpadów Komunalnych w Oświęcimiu. Urząd Miasta przygotuje prezentację opisującą funkcjonowanie obiektu oraz odniesie się do pytań sformułowanych przez członków Zespołu Roboczego.
  • Synthos S.A. szczegółowo przedstawi technologię produkcji styrenu w swoim zakładzie, sposób rozładunku styrenu kupowanego ze źródeł zewnętrznych oraz sposób wykorzystania styrenu w instalacjach zakładu produkcyjnego w Oświęcimiu.
  • Odbędzie się wizytacja procesu technologicznego MPOŚ. Termin wizyty został ustalony na 26.11.2016., godz. 8.30. Wezmą w niej udział przedstawiciele Stowarzyszenia „STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim”, prezes MPOŚ oraz przewodnicząca, Dorota Niedziela. Wyniki zostaną zaprezentowane na kolejnym spotkaniu.
  • Wszelkie nagrania audio, zdjęcia i prezentowane na spotkaniu materiały będą dostępne na podstronie MPOŚ i przesłane członkom Zespołu Roboczego.

Nagranie ze spotkania.mp3

Pliki do pobrania:

Prezentacja MPOŚ.pdf
Prezentacja Synthos.pdf
Projekt i program Interhead.pl
Polityka Cookies