Drugie spotkanie Zespołu Roboczego

Drugie spotkanie Zespołu Roboczego

II spotkanie Zespołu Roboczego ds. likwidacji uciążliwości zapachowych na terenie os. Monowice, os. Dwory-Kruki i Włosienicy

8 grudnia w siedzibie Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu (MPOŚ) odbyło się kolejne, drugie spotkanie Zespołu Roboczego, którego prace mają pomóc w likwidacji uciążliwości zapachowych na terenie kilku dzielnic Oświęcimia. Zaproszony poprzednio gość Adam Byrdziak, prezes Składowiska Odpadów Komunalnych Spółka z o.o. w Oświęcimiu zaprezentował sposób funkcjonowania instalacji sortowania odpadów komunalnych i  kompostowania odpadów biodegradowalnych (prezentacja poniżej do pobrania). Przedstawił informacje dotyczące ilość i rodzaju przyjmowanych odpadów z Oświęcimia oraz innych miejscowości, a odnosząc się do zarzutów mieszkańców wyjaśnił, że na terenie Spółki Składowisko Odpadów Komunalnych sp. z o.o. istnieją otwarte przestrzenie, w których gromadzone są odpady, również w weekendy. Prezes SOK zadeklarował jednak, że odpady dotychczas przechowywane na zewnątrz trafią do zamkniętej hali, która zostanie wybudowana w połowie przyszłego roku. Do czasu wybudowania hali na zewnątrz będą gromadzone tylko odpady nieorganiczne, a te które mogą wydzielać nieprzyjemny zapach zostaną umieszczone w wygospodarowanych, zamkniętych pomieszczeniach. Kwestia gromadzenia odpadów w weekendy została wyjaśniona, jako konieczność wynikająca z zachowania ciągłości procesu technologicznego.

Prezes SOK opisał także procesy, które mogą generować nieprzyjemny zapach, takie jak np. przesypywanie odpadów, które odbywa się wyłącznie w tygodniu, w godzinach od 6 do 14. Pozostałe czynności są wykonywane w obiegu zamkniętym. Z kolei odcieki ze składowiska, z hali segregacji i kompostowni trafiają do rurociągiem przesyłowym do MPOŚ wspólnie ze ściekami komunalnymi z miasta. Całość jest opomiarowana pod względem ilościowym i jakościowym.

W drugiej części spotkania Dyrektor Produkcji Synthos, Marek Rościszewski przedstawił proces technologii produkcji styrenu, jego logistykę i wykorzystanie. Zadeklarował, że wszelkie miejsca, w których jest używany styren są monitorowane. Bieżące kontrole wewnętrze Synthos oraz kontrola WIOŚ, przeprowadzona w ostatnim czasie nie wykazała przekroczenia norm.

Pozostałe ustalenia i decyzje, które zapadły w trakcie spotkania:

•   Odbył się test zapachowy próbek odcieków z MPOŚ. Próbki obejmowały ścieki z kompostowni, z Bielska-Białej oraz te przyjmowane ze składowiska odpadów, sortowni i kompostowni SOK Sp. z o.o. Przedstawiciele mieszkańców stwierdzili, że nie wyczuwają zapachu, który ich nęka.

• Synthos cały czas podejmuje działania zmierzające do konsekwentnego minimalizowania wpływu działalności zakładu na środowisko. Na wniosek członków Zespołu na kolejnym spotkaniu zostanie przedstawiona lista planowanych rozwiązań w tym zakresie na przyszły rok.

•  Zespół zgodził się, że w aktualnej sytuacji nie można jednoznacznie wskazać przyczyny wystąpienia przekroczeń styrenu. Obszar problemowy został wyznaczony i zostanie objęty szczegółową kontrolą WIOŚ. Wśród działań będzie m.in. kontrola pobliskich zakładów.

•  Jedną z przyczyn uciążliwości zapachowych powstających na terenie osiedla Dwory-Kruki może być proces gnilny traw skupowanych i składowanych przez jednego z lokalnych rolników. Podjęcia została decyzja o przygotowaniu analizy prawnej stwierdzającej czy proceder skupowania traw jest legalny.

•  Podsumowano wizytę w dn. 26.11. w MPOŚ:

Z uwagi na trudność bezstronnego przedstawienia wniosków z analizy występujących zapachów na terenie MPOŚ, poniżej znajdują się zasłyszane stwierdzenia odnoszące się do tej kwestii:

– Zapach w zamkniętym kanale ścieków przemysłowych dopływających z Synthos nie jest dokładnie tym zapachem, który nęka mieszkańców.

– Zapach z części komunalnej – typowy smród komunalny jest znany i w sumie akceptowalny i nie o nim mówimy.

– Zapach ścieku przemysłowego w rejonie zbiorników uśredniających na 75% przypomina zapach występujący w miejscach zamieszkania.

– Zapach osadu czynnego identyfikowany przez niektórych uczestników jako rozpuszczalnikowy, w efekcie jest zapachem ziemnym właściwym dla glonów i bakterii.

•  Ustalono, że materiały prezentujące bieżącą prace zespołu będą umieszczane na stronie internetowej MPOŚ, w dedykowanej Zespołowi zakładce.

•  Kolejne spotkanie Zespołu Roboczego powinno odbyć się w połowie stycznia, już z udziałem prof. Sówki, po wyznaczeniu przez nią dogodnego terminu.

• Tym razem gospodarzem spotkania będzie Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe.

 

Pliki do pobrania:

Prezentacja Synthos S.A.pdf
Prezentacja SOK.pdf
Prezentacja MPOŚ.pdf
Projekt i program Interhead.pl
Polityka Cookies